سبدگردانی بورس، یک سرمایه گردانی بدون دغدغه

سبدگردانی به انگلیسی (Portfolio Management Service) عبارت است از: «تصمیم به فروش، خرید و یا نگهداری اوراق بهادار به نام سرمایه‌گذار معین توسط سبدگردان، در قالب قراردادی مشخص، به منظور کسب سود برای سرمایه‌گذار.» اما سبدگردانی به زبان ساده یعنی یک سبدگردان مسئولیت مدیریت سهام سرمایه‌گذار را بر عهده می‌گیرد و به نیابت از او و با استفاده از دانش و تجربه‌ای که دارد، عملیات خرید، فروش و نگهداری سهم یا اوراق بهادار را انجام می‌دهد به همین دلیل به سبدگردانی مدیریت پرتفوی نیز گفته می‌شود. سبدگردان وظیفه دارد پیش از خرید سهام برای سرمایه‌گذار، از مقدار ریسک پذیری او اطلاع پیدا کند تا بداند چگونه سبدی برای سرمایه‌گذار بچیند که رضایت بیشتری داشته باشد. بر اساس این ریسک پذیری، سبدگردان میزان خرید سهام از بازار بورس یا سایر اوراق بهادار را سازمان دهی می‌کند.

سبدگردانی بورس چیست؟

همه چیز از یک معامله ی پرسود و کم ریسک شروع می شود

فرض کنید که معامله‌گر یا تریدر ماهری نیستند اما کسی را می‌شناسید که هزاران دلار سود می‌کند. چه می‌شد اگر معاملات او را کاملاً کپی می‌کردید؟ یعنی هر چه او خرید، می‌خریدید و هر چه او فروخت می‌فروختید؟ معامله‌گر مورد نظر شما قطعاً دلش نمی‌خواهد ضرر کند، او برای معاملاتش تحلیل می‌کند و شما فقط هر کاری که او کرد را انجام می‌دهید. این می‌تواند راه خوبی برای سوددهی باشد. این کار امروزه در برخی از بروکرهای آنلاین مانند گروه تیم تخصصب رمز ارز در دنیا امکان‌پذیر است که به آن کپی تریدینگ می‌گویند. برای درک بهتر مطلب، در این مقاله به کسی که کپی تریدینگ انجام می‌دهد «معامله‌گر یا تریدر پیرو» و به کسی که از او کپی انجام می‌شود «معامله‌گر یا تریدر اصلی» اطلاق می‌شود. جهت تصمیم گیری میتوانید به تاریخچه معاملات و استراتژی تریدرهای حرفه‌ای ما دسترسی داشته باشند. شما میتوانید بعد از آنکه از اعتبار و تخصص خود در صرافی مطمئن شد، می‌تواند بخشی از وجوه خود را به حساب کاربری ما پیوند بزند تا با هر معامله ما ، سیستم به طور خودکار برای شما نیز معامله ثبت کند. از آن به بعد، هر بار که یک موقعیت از سوی معامله‌گر (ما) اصلی ایجاد شود، این موقعیت به‌طور خودکار در حساب کاربری بایننس شما نیز اعمال خواهد شد. مقدار وجهی که در معامله مشابه سرمایه‌گذاری می‌شود به دو عامل وابسته است:

• میزان وجه سرمایه‌گذاری شده از سوی شما

• مبلغ ثابت کارمزد ماهیانه ، مطابق سیاست اعلام‌شده در پلتفرم

مزایای کپی تریدینگ

مانند حرفه ای ها عمل کن

۱. عدم نیاز به تصمیم‌گیری در استراتژی سرمایه‌گذاری

این مزیت مخصوص کسانی است که دانش کافی برای سرمایه‌گذاری ندارند و از طرف دیگر می‌خواهند از سود بازار سهام عقب نمانند. این گروه می‌توانند مدیریت سبدشان را در اختیار سبدگردان قرار دهند تا او بهترین سرمایه‌گذاری را انجام دهد.

۲. سرمایه‌گذاری بدون دغدغه و بی‌نیاز از صرف وقت برای معاملات

سرمایه‌گذاری در بازار سهام نیازمند رصد لحظه‌ای است تا در صورت نیاز، خرید و فروش انجام شود و میزان سود به حداکثر و میزان زیان به حداقل ممکن برسد. اما همه نمی‌توانند به مقدار لازم وقت بگذارند، پس سپردن کار به سبدگردان می‌تواند همان نتیجه را داشته باشد.

۳. ریسک کمتر و مدیریت سرمایه بهتر

یک سبدگردانِ خوب می‌داند سرمایه را به چه سهامی تخصیص دهد و چیدمان و تنوع سبد سهام از کدام گروه های بورس باشد و مدیریت کند تا ریسک سرمایه‌گذاری به حداقل برسد و مدیریت سرمایه به نحو احسن انجام شود.

۴. پتانسیل کسب سود معقول

از آنجایی که درآمد سبدگردان ارتباط مستقیمی با سود سرمایه‌گذار دارد و به صورت درصدی است، سرمایه‌گذار می‌تواند مطمئن باشد از اینکه سبدگردان تمام تلاشش را برای سود حداکثری او می‌کند.

۴. پتانسیل کسب سود معقول

از آنجایی که درآمد سبدگردان ارتباط مستقیمی با سود سرمایه‌گذار دارد و به صورت درصدی است، سرمایه‌گذار می‌تواند مطمئن باشد از اینکه سبدگردان تمام تلاشش را برای سود حداکثری او می‌کند.

حداقل سرمایه برای سبدگردانی چقدر است؟

حداقل میزان سرمایه برای بهره‌مندی از خدمات سبدگردانی توسط شرکت سبدگردان مشخص می‌شود. هر شرکت سبدگردان با توجه به سیاست‌های مالی که دارد حداقل میزان سرمایه متفاوتی را تعریف می‌کند. اما حداقل سرمایه برای ما 100 میلیون تومان به بالا می‌باشد و حداقل زمان سبدگردانی 3 ماه می باشد.

نحوه محاسبه کارمزد

برای محاسبه کارمزد سبدگردان وجود دارد. هر 2 هفته میزان تغییر ارزش پرتفوی محاسبه شده و کارمزد از اختلاف آن محاسبه می‌شود. به طور مثال شما مبلغ 100 میلیون تومان برای سبد گردانی به شرکت ما اختصاص داده اید ، در انتهای هفته دوم مبلغ کل پرتفوی شما به 120 میلیون تومان می رسد، از این 120 میلیون تومان مبلغ اولیه اختصاصی کسر می شود که همان مبلغ اولیه سبدگردانی می باشد(100 میلیون تومان) و مبلغ باقی مانده (20 میلیون تومان) 30% آن به شرکت اختصاص دارد و 70% آن برای صاحب حساب است.